Spoznali smo pojem POKLIC, povprašali starše po njihovih poklicih in nalogah na delovnem mestu, razmišljali smo, kaj bomo, ko bomo veliki. Ugotovili smo, da za red in lepe frizure v prihodnosti ne bo treba skrbeti, saj bo največ policajev in frizerk.
Za vsako črko slovenske abecede smo poiskali vsaj en poklic, reševali smo uganke o poklicih, poklice smo spoznavali preko knjig in oddaj Firbcologi.
Natančneje smo spoznali delo, naloge, opremo gasilcev in kako lahko postaneš gasilec. Izvedeli smo, da je v velikem Gasilsko – reševalnem centru v Ljubljani v eni izmeni 32 gasilcev. No, mi smo jih ustvarili 29 – skoraj celo ekipo.
Policiste vsi poznamo, njihovo delo tudi, kako policistom pomagajo psi in konji pa smo spoznali v podaljšanem bivanju.
Ustvarili smo nekaj zanimivih, pisanih, barvitih frizur, policijska vozila in gasilce.
Nekateri poklici izginjajo, čeprav so bili včasih nepogrešljivi v vsakdanjem življenju. Brusilec nožev, izdelovalec vrbovih metel, brodnik, prodajalec olja za svetilke, kolar, sodar, cunjar, mlekar … so poklici, ki jih danes (skoraj) ne poznamo več.
Raziskali smo zgodovino dežnika, dele dežnika in poklic dežnikarice. Ste vedeli, da sta v Sloveniji le še dva dežnikarja? Dežnikarica Marija v Ljubljani in dežnikar Tomaž v Kranju. Po kratkem izobraževanju smo tudi mi postali dežnikarji in dežnikarice in izdelali vsak svoj dežnik.
Tudi čevljarjev je danes malo, v Novem mestu imamo dva. Veste, da so čevljarju v starih časih rekli šuštar? Otroška ljudska izštevanka pravi: So opice skakale, so ritike kazale, je šuštarček pršu, jim ritke je zašu.
Bodite zdravi.
Učenci 1.C in 1.D in učiteljica Janja
FOTOGRAFIJE